S čím učit v době coronaviru, když jsou učitelé i žáci doma

Pokusil jsem se dát dohromady programy, které vám pomohou s domácí výukou, což bude asi potřeba v rámci následujícího měsíce či dvou. Mnoho firem dává své produkty ve vyšší verzi zdarma na vyzkoušení například po dobu 2 měsíců. Pokud budete mít informaci o programu, který zde chybí, neváhejte mi napsat a já ho doplním. Každým dnem se to mění.

Nejjednodušší a nejpoužívanější je posílat zadání mailem, případně konzultovat se žáky přes nějaké videospojení (Skype, HangOut a jiné komunikátory). Na druhé straně jsou implementovaná školní Office řešení od Microsoftu nebo Google a specializovaný software.uceni

Jestli potřebujete s čímkoliv pomoci kontaktujte mě. I cokoliv jiného probereme přes Skype, HangOut, WhatsApp nebo klasický telefon :-) .

UčíTelka – Každý den čeká na programu ČT2 na žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky. V úterý a ve čtvrtek pak pomůže v pořadu Škola doma s přípravou na přijímací zkoušky.

Jak učit děti doma během “koronaprázdnin”? Tady jsou materiály ze zpravy.aktualne.cz, které vám to usnadní (Nová škola, Scio testy, Khanova škola, Nezkreslená věda, Umíme to, Školákov, Včelka a další). 

 ALF – výborný testovací software ve třech variantách:

  1. ALF Gold, pevná instalace a databáze připravených testů on-line včetně testování žáků vaší školy, automatické vyhodnocení testů.
  2. www.ALFICEK.cz – on-line testování pro MŠ (nezávislé na platformě). Pro plný vstup do úloh na webu www.ALFICEK.cz stačí zadat do pole přihlášení kód: „ucimesedoma“ (bez uvozovek).
  3. www.ALFBOOK.cz – on-line testování pro ZŠ (nezávislé na platformě). Pro plný vstup do úloh na webu www.ALFBOOK.cz stačí zadat do pole přihlášení kód: „ucimesedoma“ (bez uvozovek).

Fraus – elektronické učebnice zdarma pro školy, učitele, žáky i rodiče.

Umíme česky – Procvičování češtiny online neboť každý může mít perfektní češtinu.

MozaBook – software pro interaktivní tabule, ale na webu mozaweb.com je on-line k dispozici 1200 3D animací zdarma z 8 oblastí – chemie, věda, historie…atd.

Socrative – testování a zpětná vazba on-line. Akce – licence ve verzi PRO dokonce 7/2020 pro 5 učitelů  zdarma.

Kahoot – testování a zpětná vazba on-line. Akce – licence ve verzi PREMIUM dokonce 7/2020 zdarma.

Showbie – celá třída v jediném on-line prostoru / na jediné stránce – připraveno ke spolupráci. Akce – licence ve verzi PRO dokonce 7/2020 pro 5 učitelů  zdarma.

Moravská zemská knihovna – Online “Knížky pro děti” – obsahuje více než 100 volně dostupných knih.

Microsoft Office 365 – sdílení dokumentů a MS Teams pro vzdálenou komunikaci se studenty, zadávání výukových materiálů a kontrolu studentských prací, MS Office pro školy on-line zdarma.

Google Suite – balík kancelářských aplikací a aplikací pro sdílení dokumentů, videohovory a stream výuky v Google Classroom pro žáky i mimo školu (rodiče, zřizovatel…), komunikaci na dálku a výuku kdekoliv na světě. Pro školy zdarma.

Na Dálku - Asi nejpřehlednější rozcestník se základním seznamem zdrojů a aplikací použitelných na dálku (ale bez rozvíjejících praktických informací) najdete na webu MŠMT. V dalších sekcích – komunita učitelů, informace pro pedagogy, rodiče atd.  jsou odkazy na další množství podpůrných stránek.