Uživatelský test Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1

Výborný tablet Prestigio MultiPad PMP5101C_Quad je velice dobře vybavený, s množstvím příslušenství a za rozumné peníze. Pro použití tabletu ve výuce navíc mluví jeho robustní a kvalitní hliníkové tělo, které je doplněno pouzdrem a dlouhá výdrž baterie. Díky tomu bude dlouho odolávat intenzivnímu používání studenty ve škole i doma. Model je vybaven systémem  Android  4.2.2 Jelly Bean a pořídíte ho v ceně pod 5.000 Kč.

V testu časopisu dTest získal Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 mezi celkem 27 tablety označení tablet s nejlepším poměrem cena/výkon. Ne nadarmo jej výrobce pojmenoval „Tajný agent“.

Technická specifikace

Prestigio MultiPad PMP5101C_Quad - tablet s nejlepším poměrem cena/výkon. Podrobnou technickou specifikaci tabletu naleznete u prodejců – např. u CZC. Pro uživatele jsou nejpodstatnější asi tyto parametry:  10.1″ displej, 4jádrový procesor ARM Cortex-A9 s frekvencí 1,6 GHz, 8 GB interní paměť + 1GB DDR3, 4jádrová grafická karta Mali 400 MP, rozlišení 1280 x 800 bodů s multitouch obrazovkou, 2 MPix + 0,3 MPix fotoaparát, polohový G-senzor, váha 612g, Li-pol baterie s kapacitou 7000mAh.
Konektory: miniHDMI, microUSB, slot pro paměťové karty micro SD až do 32GB, 3.5mm jack; komunikace: bluetooth, Wi-Fi, platforma Android 4.2.2 Jelly Bean.

V balení naleznete ještě elegantní kožené pouzdro, nabíjecí adaptér, USB kabel, USB-OTG redukci a několik brožur včetně návodu pro „rychlý začátek“. Tablet se nabíjí jak z elektrické sítě, tak i pomocí kabelu při propojení s počítačem, ale při souběžném používání velice pomalu.

Technické parametry v hovorové řeči znamenají, že tablet má velkou obrazovku, která si poradí i s videem ve vysokém rozlišení. Dostatečná RAM a výkonný procesor dělají z tabletu rychlého společníka i pro náročnější hry nebo aplikace. Velká interní paměť společně s možností použít paměťovou kartu uspokojí i shromažďovače dat (filmy, fotky, knihy, dokumenty atd.).

A na velkou baterii tablet vydrží mezi 7-8 hodinami i při intenzivním a náročném používání.

Obecné zkušenosti

K Prestigio MultiPad PMP5101C_Quad lze připojit mnoho zařízení.
Výrobce poskytuje dostatečné množství předinstalovaných aplikací, mezi nimiž naleznete i plnou verzi kancelářského balíku Office Suite Pro, díky němuž můžete plně editovat soubory z Wordu, Excelu a PowerPointu nebo jim příbuzných kancelářských balíků, ukládat je i rovnou vytvářet.

Pokud zatím nepoužíváte žádné Cloud úložiště, máte v tabletu předinstalovanou aplikaci SugarSync a k ní 5GB úložného prostoru zdarma.

Další dobrou aplikací od výrobce je čtečka elektronických knih a dalších dokumentů obsahující také „knihovnu“ pro jejich organizaci s názvem „eReader Prestigio“. K dispozici je cca 700 000 publikací ve 24 jazycích včetně češtiny s tím, že část z nich je zdarma.

K Prestigio MultiPad PMP5101C_Quad  pomocí redukce USB-OTG připojíte nejrůznější periferie, jako jsou klávesnice, myši, flash disky a další zařízení. Pokud se vám kabely nelíbí, můžete totéž udělat i s pomocí bezdrátovému propojení přes rozhraní bluetooth verze 4.0.

Prestigio MultiPad PMP5101C_Quad má dlouhou výdrž baterie.Velice dobrá je baterie, která má nadměrnou výdrž. Stejně jako dlouho vydrží, tak se ale i nabíjí a proto je potřeba pro plné nabytí být trpělivý a začít nabíjet včas. Z minima pod 10% na plné nabytí se tablet dostane cca za 8 hodin, neboli nabíjení přes noc je optimální.

Osobně bych ocenil rychlejší zapínání tabletu. Tlačítko zapnutí musím držet cca přes pět vteřin a teprve poté naskočí „startovací“ obrazovka.

Velká obrazovka dává dost místa jak na tlačítka všech aplikací, tak i softwareovou klávesnici. Dotyky jsou přirozené bez velkého tlaku a tablet velice pružně reaguje.

Trochu mě mrzí nepřítomnost GPS senzoru, díky kterému by se používání tabletu mimo budovy stalo mnohem intenzívnější a zábavnější. Nejen pro navigaci, ale např. i pro označování místa pořízení fotek atd. Přibližnou polohu tabletu je tak možné detekovat díky Wi-Fi neboť slot pro SIM kartu tablet nemá.

Objektiv fotoaparátu nevytvoří srovnatelně kvalitní fotky jako digitální zrcadlovka, ale pro momentky nebo normální videa dostačuje.

Velikost přístroje je „tak akorát“ a odpovídá velikosti displeje. Na nošení po kapsách je velký, ale v baťohu nebo tašce není skoro cítit s ohledem na příjemnou hmotnost.

Pro školní použití

Pro použití tabletu ve výuce je Prestigio MultiPad PMP5101C_Quad ideálním nástrojem. Velký displej s vysokým rozlišením, vysoký výkon a dlouhá výdrž baterie je přesně to, co je ve škole potřeba. Studenti nemusí lovit na obrazovce „malé blechy“, ale díky přesnému dotykovému displeji se jim ovládání stane samozřejmostí a veškerou pozornost mohou věnovat probírané látce.

Nejvíce studijních podkladů a DUMů je k dispozici v PDF, Wordu, PowerPointu či Excelu a na vše je tablet vybaven již z továrny. Navíc má připravenou i aplikaci pro úložiště a sdílení je tak snadné.

Ve škole se také uplatní jeho tenké hliníkové tělo společně s pouzdrem dodávaným rovnou s tabletem.

Pro kancelář

Tento elegantní tablet Prestigio vám neudělá ostudu ani na obchodní schůzce. Pokud se vám lépe píše stylusem, tak na velkém displeji vám to půjde samo.

V kanceláři také využijete možnost doinstalovat si aplikace pro oboustrannou synchronizaci s Outlookem (kalendář, kontakty, úkoly).

Jinak při použití v kanceláři platí totéž co pro školy.

Když sečtu všechny plusy a mínusy, je Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 velice povedený tablet, se kterým budete nadmíru spokojeni ať ve škole při výuce nebo při firemním použití.

Plusy

Mínusy

Nízká cena Pomalé nabíjení baterie
Vysoký výkon Menší hlasitost reproduktoru