K čemu jsou parametry tabletů při výuce?

Každý, kdo vybírá techniku, srovnává její parametry. K čemu jsou jejich jednotlivé hodnoty a jsou vůbec tím nejdůležitějším kritériem výběru? Které parametry ovlivňují výběr tabletů pro výuku a na co si dávat pozor, se dozvíte v následujícím textu. Vše popisuji očima uživatele, neboť takto se na to dívám vždy, když se mnou školy konzultují svojí volbu interaktivní tabule, projektoru nebo právě tabletů.

Seznam parametrů

Různé velikosti displejů u tabletů.Kompletní výčet parametrů zde nehledejte. Ani jsem se příliš nevěnoval rozdílům mezi tablety s operačním systémem iOS, Android nebo Windows a tomu, který z nich je lepší. Pokusil jsem se jen popsat obecné parametry důležité pro výuku a seřadit je od nejdůležitějšího k méně důležitému. Není podstatné, jestli vaše pořadí bude stejné, ale abyste některý z parametrů nepřehlédli.

Parametry displeje tabletu

Velikost displeje

Velikost displeje má přímou souvislost s hned několika dalšími vlastnostmi jako jsou velikost tabletu i hmotnost. Standardně jsou displeje rozdělované dle velikosti úhlopříčku měřené v palcích. Nejčastější hodnoty jsou 7“, 8“, 9“, 9,7“, 10,1“, 11,6 palců a další, což převedeno na cm vychází na cca 15 cm, 18 cm, 20 cm, 23 cm, 25 cm a 28 centimetrů. Čím větší displej, tím méně zábavné je jeho přenášení a převážení.

Na druhou stranu, čím větší displej, tím lépe se vám bude tablet ovládat neboť i tlačítka v aplikacích a na klávesnici budou větší. Je určitě rozdíl, jestli tablet bude používat 10ti-leté dítě s malými prstíky, paní učitelka nebo urostlý muž. Veškeré aplikace, webové stránky i videa jsou na velkém displeji mnohem přehlednější a čitelnější. Důležité také je, jak je displej čitelný na slunci a to hlavně pokud tablet hodláte pravidelně používat na výletech mimo budovu.

Ale ani tablety s největším displejem nemohou konkurovat monitorům nebo displejům notebooku. Proti nim budou vždy menší a k dlouhodobějšímu používání méně vhodné.

Rozlišení displeje

Na displej tabletu budete své oči upírat velice dlouho.Rozlišení displeje říká, kolik obrazových bodů (pixelů) je na displeji. Čím více jich bude, tím ostřeji budou vykreslená všechna tlačítka či podrobnosti na fotografii a tím lépe je uvidíte. Standardem je u 10“ displejů rozlišení 1280 x 800 px, ale existují i s 2560 x 1600 px jako u Samsung Galaxy Nexus 10. Stejně tak naleznete i menší displeje s větším rozlišením. Příkladem může být Apple iPad mini s Retinna displejem o velikosti 7,9“  a rozlišením 2048 x 1536 px.

Zatímco údaje o velikosti displeje jsou vždy snadno dostupné, čitelnost displeje na slunci budete muset hledat v diskuzích a reálných recenzích uživatelů. Ale pozor, i ty bývají někdy „nastrčené“ výrobcem, dovozcem nebo prodejcem. Jednoduchá pomůcka je: pokud je typ displeje matný, uvidíte na slunci více, než na displeji lesklém.

Dotykový displej

Posledním kritériem u displeje je multitouch. To znamená, jestli jste na displeji schopni ovládat tablet jedním prstem (jeden dotek – onetouch) nebo více prsty (multitouch) často za použití tzv. gest. To vám pomůže např. při prohlížení fotek v jejich jednoduchém zvětšení či zmenšení, při posouvání obrazovky a výběru spuštěných aplikací, množství her a výukových aplikací je možné na tabletu používat ve více osobách atd. Nicméně toto nepovažuji za tak podstatnou vlastnost jako výše uvedené. U dvou parametrově stejných modelů to může být určitá výhoda jednoho z nich.

Procesor

Procesor dává tabletu rychlost pro všechny operace.Procesor je srdce neboli motor tabletu. Jak rychle bije, tak rychlý bude celý tablet. Ovlivňuje odezvu aplikací a to hlavně těch náročnějších a zajišťuje veškeré výpočetní operace celého zařízení. Budete-li používat aplikaci pro modelování matematických funkcí na tabletu se slabým procesorem, může se vám stát, že budete spíše čekat než modelovat.

Procesory se dělí dle počtu jader – 1, 2 nebo 4jádrové. Na rozumnou práci se studenty doporučuji spíše 2 a 4 jádrové neboť jejich odezva je dostatečně rychlá. Jednojádrové tablety se za nedlouho již ani prodávat nebudou.

Dále si všímejte taktovací frekvence, která se u každého procesoru udává. V současnosti se její hodnoty pohybují od 1,0 GHz až do 1,8 GHz.

Počet jader spolu s taktovací frekvencí dávají dohromady celkový výkon procesoru. Zde jednoznačně platí, že čím více tím lépe.

Výkonný procesor oceníte hlavně u hraní složitých her nebo při sledování videa.

Na webu naleznete dost testů tabletů – jedním z posledních a největších je test 27 modelů, který publikoval časopis dTest ve svém prosincovém čísle z roku 2013 (12/2013). V testech získáte informace i o rychlostech procesoru ve srovnání s ostatními. Někdy jsou dokonce k dispozici i benchmark testy, které rychlost konkrétních tabletů porovnávají mezi sebou a to velice komplexně.

Paměť interní a externí

Paměť je pro tablet velice důležitá.Interní paměť je přímo zabudovaná v tabletu výrobcem a nelze ji rozšířit. Udává se ve dvou dimenzích.

Prvním z nich je RAM – operační paměť, která se v tabletu stará nejen o běh vlastního operačního systému, ale také o spouštění a obsluhu aplikací. Čím složitější aplikaci spustíte, tím více RAM potřebuje, neboli obsadí. A to tablet samozřejmě zpomaluje. Tato paměť dosahuje hodnot od 0,5 až po cca 4GB s tím, že rozumné hodnoty RAM pro náročnější aplikace začínají zhruba na 1GB (1024 MB). Lepší je vybírat tablet s pamětí DDR3, která zpracovává data zhruba dvojnásobnou rychlostí než DDR2.

Druhá podstatná dimenze paměti je velikost interního úložiště. Ta se udává také v GB, ale dosahuje hodnot 8 – 16 – 32 – 64 – 128 GB. Tato paměť slouží k ukládání dat, která potřebujete pro jednotlivé aplikace, fotek, videí, knih a všech souborů, jenž na tabletu chcete mít.

SDHC paměťové karty rozšiřují možnosti tabletů Android.Celkovou uváděnou paměť tabletu nikdy nemáte k dispozici neboť část z ní si „ukrojí“ systém pro své vlastní potřeby. Nicméně tablety se systémem Android můžete velice jednoduše doplňovat díky slotu pro paměťové karty. Standardně jsou o velikosti 32GB, některé modely zvládají i větší. Pokud k tomu přičtete možnost připojit přes USB konektor přenosné disky, flash paměti atd., tak nedostatkem prostoru trpět nebudete.

Pro paměť a to hlavně interní, stejně jako pro procesor, platí jasné: čím více – tím lépe.

Kapacita baterie

Kapacita vestavěné baterie se udává v jednotkách mAh. Velká kapacita baterie vám umožňuje delší dobu práce na tabletu. To oceníte při výuce hlavně s ohledem na ne úplně jednoduché zajištění nabíjení tabletů v jejím průběhu.

baterie tabletuHodnoty kapacity se pohybují cca od 3000 mAh až přes 9000 mAh. Neplatí vždy přímá úměra, že tablet s větší kapacitou baterie vydrží déle, neboť záleží hlavně na tom, jak moc energie spotřebuje displej, Wi-Fi, procesor, paměť a vše ostatní. Některé tablety s menší kapacitou baterie hospodaří lépe a v délce pouštění videa nebo práce se zapnutou Wi-Fi překonají i tablety mnohem lepší, co do parametru kapacity.

Výrobci udávají dobu činnosti tabletu při přehrávání videa až do úplného vybití nebo tento údaj naleznete i v testech tabletů. Nicméně jej berte s rezervou, neboť u výrobců se jedná o „laboratorní“ podmínky, které v běžném životě nedosáhnete a navíc co kus to originál s trochu jinou výdrží.

Nejlepší tablety Android se pohybují při přehrávání videa cca v délkách 9 hodiny (např. Prestigio MultiPad 4 QUANTUM 10.1), ale hravě je strčí do kapsy modely Apple s operačním systémem iOS7 např. nejnovější Apple iPad Air s délkou nad 12 hodin. Otázkou je, jestli tak dlouho vydržíte na malém displeji sledovat video i vy J.

Připojení tabletů vzduchem i kabelem

Bezdrátové připojení

Tablety bez připojení nemohou komunikovat se světem.Bez připojení tabletu k internetu nebo k jinému přístroji by z nich byly jen osamocené ostrovy. Proto snad všechny tablety mají připojení k bezdrátové Wi-Fi síti. Ty lepší modely mají bluetooth a někdy naleznete i možnost GSM připojení pomocí SIM karty (3G sítě). To je určeno hlavně pro datové přenosy mimo oblasti pokryté Wi-Fi sítí, což je skoro kdekoliv mimo budovy nebo města. I s malým 7“ tabletem se Vám totiž bude velice špatně telefonovat. Od toho jsou chytré telefony jako Prestigio PAP4500T nebo nejnovější Apple iPhone 5.

Bezdrátové připojení využijete pro hledání informací na internetu, instalaci nebo aktualizaci aplikací, sdílení fotek a videí, ale také i pro používání datových úložišť DropBox, Google disk nebo OneDrive od Microsoftu. Přes ně budete se studenty komunikovat e-mailem, sdílet dokumenty a spolupracovat. A nezáleží na tom, jaký operační systém váš tablet má.

Připojení kabelem

MiniUSB konektor připojí k tabletu se systémem Android mnoho dalších zařízení.Mini USB konektor u tabletů Android budete používat po připojení k PC nejen pro nabíjení tabletu, ale i jeho zobrazení jako USB úložiště. V PC nebo notebooku se vám pak tablet objeví jako další disk a snadno do něj (nebo z něj) dostanete jakékoliv soubory. Do konektoru můžete zapojit i libovolné jiné úložiště – USB flash disk, přenosné disky, čtečku karet atd. a přímo v tabletu kopírovat a organizovat soubory i složky na paměťových médiích.

Konektorem miniUSB navíc k tabletu připojíte i množství všemožných periferií jako jsou bezdrátové klávesnice, myši atd. Tento konektor využívají nejen tablety, ale i čtečky karet, chytré telefony, digitální fotoaparáty a kamery a proto těchto kabelů máte kolem sebe plno.

U tabletů Apple tyto rozsáhlé možnosti nemáte hned k dispozici. Jste vázáni jen na připojení tabletu k počítači a činnosti, které vám umožní software iTunes. Ale i zde zvládnete dostat soubory do a z tabletu. To je daň za menší otevřenost systému iOS.

Tablety Apple používají jediný konektor – Lightning a i pro něj existují velké možnosti připojení dalších zařízení, nicméně pokaždé musíte kupovat redukci mezi tímto speciálním konektorem a zařízením, které chcete připojit. Ceny těchto redukcí začínají na cca 469,-, ale často jsou i v řádu 1,5 tisíce Kč.

Přenos obrazu

HDMI adapter pro tabletyPoslední konektor, který stojí za zmínku, je mini HDMI pro přenos obrazu i zvuku do externích zařízení jakými jsou monitory, ploché displeje, televize nebo projektory. Pokud chcete z tabletu ve výuce pomocí projektoru na interaktivní tabuli zobrazit jeho obraz, máte dvě možnosti. První, jednoduchá a vždy funkční je použít kabel a mini HDMI konektor. To vás ale omezuje při pohybu s tabletem po třídě.

Druhou variantou je připojení pomocí Wi-Fi, což zatím u systému Android není jednoduché. Různí výrobci to řeší různými doplňkovými zařízeními a ne vždy to dobře funguje. Vyřešit by se to mělo technologií Miracast, ale tu naleznete zatím jen v několika málo novinkách u tabletů a chytrých telefonů.

Apple k tomu používá také další produkt – Apple TV, který zvládá technologii AirPlay. Apple TV po instalaci funguje velice jednoduše, a pokud se přiblížíte do jeho bezdrátového dosahu, jste připraveni ze svého Apple zařízení „promítat“. Bohužel, platí to pouze pro tablety či přenosná zařízení Apple a počítače Mac se systémem iOS. Navíc pořizovací cena Apple TV je kolem 2.800 Kč.

Objektiv

Velký Full HD displej umožňuje velice přesnou práci.Pokud plánujete používat tablet jako fotoaparát, videokameru a pro videohovory, měly by vás zajímat počty objektivů a jejich kvalita. Většinou jsou objektivy dva – přední (snímá prostor před displejem neboli vás) a zadní, který je na zadní straně tabletu. Jejich rozlišení určuje počet megapixelů a často přední objektiv mívá méně Mpx než zadní. Hodnoty se pohybují od 0,3 Mpx až do cca 5 megapixelů. Zadní kamera u nejvyšších (a také nejdražších tabletů) dokáže natáčet i video ve FullHD rozlišení 1080p.

Z mých zkušeností lepší ovládání nabízí videokamera a digitální fotoaparát, ale pokud jste v terénu nebo pořizujete momentky, lze tablety využít. Nenajdete na nich takové možnosti nastavení a nepadnou ani tak dobře do ruky, ale použitelné rozhodně jsou.

Protože ani počty megapixelů nejsou ještě zárukou kvalitních fotografií, doporučuji sledovat diskuze a recenze modelů, o kterých uvažujete. I přesto, že se softwarovou výbavou v tabletu můžete rovnou fotky upravovat, je jednodušší fotku kvalitně „exponovat“ než upravovat.

Přepravní pouzdro

Pouzdro chrání váš tablet vždy a všude.Jedno z nejdůležitějších příslušenství k tabletu je bezpochyby pouzdro nebo kryt. Jeho úkolem je chránit displej, objektivy i celý povrch tabletu před poškrábáním a jiným poškozením. To se může přihodit nejen v tašce či batohu, ale i při posouvání tabletu po stole nebo položení displejem dolů. Pevná pouzdra tablet ochrání do určité míry i v případě pádu.

Některé značky dávají k tabletu již přímo v balení ochranné pouzdro, většinou koženkové nebo kožené. Doporučuji do pouzdra vždy investovat peníze navíc, protože to nejdražší, co máte, je tablet a data v něm. A jak víte, děti ve škole jsou dostatečně živé na to, aby se výhody kvalitního pouzdra ukázaly během každé přestávky.

Závěr

V článku jsem se pokusil shrnout mé zkušenosti s nejpodstatnějšími parametry, nad kterými by se měla zamyslet každá škola při výběru tabletů do výuky. Pokud využijete „výhodné“ nabídky nějakého dodavatele a nebudete tušit, jak tablety chcete používat, může se vám stát, že tablety zůstanou zamčené ve skříni vaší počítačové učebny. A to by byla škoda, neboť výuka s nimi je efektivnější a zábavnější nejen pro žáky, ale i učitele.

A jaký je Váš názor?